MOOH - Rastúci trend v alternatívnom bývaní

Rastúci trend v alternatívnom bývaní

01.07.2023

Bývanie v tiny housoch sa v posledných rokoch stáva čoraz populárnejším trendom. Toto hnutie nie je len o zmenšovaní a zjednodušení života, ale aj o ekologickejšom, cenovo dostupnejšom a udržateľnejšom bývaní. Na druhej strane vysoké náklady na stavebné pozemky, komplikované stavebné konania či vysoké ceny bytov a nedostatok dostupných možností znamená, že veľa ľudí sa obracia na alternatívne formy, ako sú malé domy (mobilné a modulárne). Okrem toho si Európska únia stanovila ambiciózne ciele v oblasti životného prostredia na nadchádzajúce roky a malé domčeky sa považujú za spôsob, ako znížiť emisie uhlíka a podporiť trvalo udržateľný život. Výsledkom je, že vlády a miestne orgány v Európe začínajú podporovať a propagovať výstavbu malých domov.


Tento štýl bývania má svoje korene v Spojených štátoch, kde sa objavil v dôsledku hospodárskej krízy v roku 2008, kedy ľudia hľadali dostupné a udržateľné možnosti bývania. Tento trend sa odvtedy rozšíril aj do iných častí sveta, vrátane Európy, kde sa stáva čoraz populárnejším.

 

Cenovo dostupné bývanie v malých domoch (tiny housoch)

Jednou z hlavných výhod bývania v malom dome je jeho cenová dostupnosť. Náklady na kúpu alebo výstavbu malého domu sú výrazne nižšie ako náklady na bežný dom. Vďaka tomu je ideálnou voľbou pre mladých ľudí a ľudí s obmedzeným rozpočtom. Okrem toho majú malé domy nižšie prevádzkové náklady, pretože vyžadujú menej energie na vykurovanie a chladenie a menej zdrojov na údržbu. V neposlednom rade ide aj o samotný pozemok, ktorý vo veľa prípadoch neumožňuje výstavbu rodinného domu, no mobilného domu áno. Napríklad taký mobilný dom na kolesách, postavaný ako off-grid nepotrebuje žiadné stavebné povolenie a je ho možné obývať prakticky kdekoľvek na prístupnom mieste.

 

Sloboda mobility

Ďalšou výhodou malých domov je ich mobilita. Mnoho malých domov je postavených na prívesoch, čo ich majiteľom umožňuje premiestňovať ich z miesta na miesto podľa potreby. Niektoré sú prefabrikované a dovezené na miesto osadenia na kamióne ako nadrozmerný náklad. Spomínané off-grid (ostrovné) riešenie, ktoré sa dajú na malé domy aplikovať, umožňujú ľudom žiť v prírode - teda mimo infraštruktúru, ako je voda, plyn a elektrina.

 

 

Šetrné k životnému prostrediu a sebestačné

Malé domy sú ekologickejšie ako tradičné domy. Vyžadujú menej zdrojov na výstavbu a údržbu a spotrebujú menej energie na vykurovanie a chladenie. Okrem toho je veľa malých domov navrhnutých tak, aby boli sebestačné, s funkciami, ako sú solárne panely a systémy na zachytávanie dažďovej vody.

 

Perfektné riešenie pre rekreačné domy a outdoorové aktivity

Malé mobilné a modulárne domy nepredsatvujú len cenovo dostupné a udržateľné bývanie, ale sú aj ideálnou voľbou pre voľnočasové aktivity. Mnoho ľudí v súčasnosti stavia alebo kupuje malé domy ako dovolenkové chaty, penzióny alebo ako ďalší priestor pre svoje koníčky a záujmy. Vďaka kompaktným rozmerom sú ideálne pre outdoorové aktivity, ako je kempovanie, turistika a objavovanie prírody. Malé domy môžu byť jednoducho rozšírené o vonkajšie kuchyne, prístrešky či sklady pre športové vybavenie, čo z nich robí atraktívnu možnosť pre nadšencov dobrodružstva.

MOOH facebook share icon MOOH twitter share icon MOOH email share icon MOOH copy share icon